Máme pro vás super produkty z kokosu pro zdraví i krásu.


PROHLÉDNOUT!

Kokosová palma

Kokosová palma 3.48/5 (69.63%) 54 votes

kokosova-palmaUmí navodit atraktivní atmosféru tropů. Jen málo pokojových rostlin dodá domovu nádech exotiky. Jednou z nich je exkluzivní palma kokosová, která do něj vnáší osobitou atmosféru svým elegantním vzhledem, sytou zelenou barvou a netypickými listy.

Přestože je palma kokosová (Cocos nucifera) poměrně známá tropická rostlina, nedá se s jistotou určit, kde je její původní domov. Roste v divoké přírodě, ale i na mnoha obydlených místech světa. U nás je oblíbená jako okrasná rostlina do zimních zahrad a místností, protože se umí přizpůsobit i pokojovým podmínkám. V prostorách působí věcně a vyzařuje harmonii. Koupit ji můžeme v různých velikostech. V bytech pěstujeme výlučně zakrslé druhy dorůstající do výšky dva až tři metry.

Zvýšené pěstitelské nároky

Vzhledem k tropickému původu vyžaduje velkou péči. Ke zdravému růstu potřebuje vyvážený poměr světla, vody, vzdušné vlhkosti, tepla a živin. Dobře roste na velmi světlém místě, přičemž nesnáší sluneční úpal. Poléváme ji měkkou, odstátou vodou, s nízkým obsahem vápníku. V létě vyžaduje bohatou zálivku a pravidelné rosení, v zimním období zálivku mírně omezíme. Ve vytápěných prostorách, zejména v zimních měsících, trpí obyčejně suchým vzduchem. Aby se ovzduší navlhčilo, pravidelně ji rosíme měkkou vodou. Z pěstitelského hlediska je nejvhodnější umístění ve vytápěných zimních zahradách, v uzavřených květinových oknech, vitrínách a podobně. Teplota na růst by se měla pohybovat okolo 22 °C, v zimním období stačí 18 °C.

Kdy kokosovou palmu přesazovat?

Palmy jsou citlivé na přesazování, proto k němu přistupujeme pouze tehdy, když kořeny začínají přes květináč prorůstat. Nejvhodnější období je jaro, aby v průběhu léta měly rostliny čas na zotavení. Substrát vyžadují lehčí, propustný, mladé rostliny snášejí vyšší obsah písku.

Předcházíme nemocem

Na palmě kokosové se nejčastěji objevují choroby zapříčiněné nevhodnými pěstitelskými podmínkami. Hnědé špičky listů se objevují na rostlinách pěstovaných v prostředí s příliš nízkou vzdušnou vlhkostí, žloutnutí listů se projevuje při nedostatečné zálivce, drobné hnědé skvrny se objevují, pokud jsou rostliny přelité nebo nachlazené. Příčinou může být i velmi tvrdá zálivková voda.

Víte, že …

… Je důležité znát, odkud pocházejí rostliny, které pěstujete? Lépe pochopíte nároky na jejich pěstování v našich podmínkách.
… Latinský název Coconus nucifera v překladu znamená „ořech nesoucí“?
Kokosové ořechy jsou vynikajícími vytrvalými plavci?
… Před slanou vodou je jádro kokosového ořechu chráněno tuhým voskovým obalem a lehká vláknitá slupka slouží jako plovací vesta?
… Kokosový ořech může ve slané mořské vodě proplout až 5 000 km, aniž se jeho klíčivost ztratila?

Pěstování kokosové palmy

Jedná se o tropickou rostlinu a proto kokosovou palmu musíme pěstovat v adekvátních podmínkách. Substrát vhodný pro pěstování kokosové palmy je hlinito písčitý s podílem rašeliny (mírně kyselé pH). Na zalévání používáme měkkou vodu aby nedocházelo k zavápňováním substrátu. Rostlinu se snažíme rosit, protože nesnáší suchý vzduch.

Způsoby vypěstování kokosové palmy

Pokud se rozhodneme že chceme kokosovou palmu pěstovat je několik způsobů jak si rostlinu opatřit. Nejjednodušší je zakoupení mladé palmy (v dnešní době jsou palmy dostupné v zahrádkářství, případně ve velkých hobbymarketech). Někdy je možné koupit predklíčená semena, která po zakoupení sázíme na ležato do vhodného substrátu (ořech by měl být zahrabaný do poloviny). Poslední a nejkomplikovanější možností (spojenou z velkou mírou rizika neúspěchu) je pokusit se vypěstovat ořech ze zakoupeného plodu. Klíčivost je výrazné snížena tím, že ořech je zbaven vláknitého obalu. Podle některých zdrojů je dokonce nemožné vypěstovat palmu ze zakoupeného plodu. S trochou štěstí si však i z takto zakoupeného ořechu můžeme vypěstovat palmu.

Jak ji pěstovat?

Postup je celkem jednoduchý, akorát je třeba obrnit trpělivostí. Plod dáme do nějakého savého substrátu (např. Rašelina, případně kokosové vlákno). Plod položíme naležato tak, že zhruba 1/3 je v substrátu. Zakryjeme igelitem abychom zajistili dostatečnou vlhkost a udržujeme v teple (min 23st., ale lepší je více). Klíčit začne po 1-2 měsících, první list však můžeme očekávat až po roce. Pak by už tempo růstu mělo být vysoké. Při klíčení dáváme pozor na plísně a proto je dobré použít vysterilizovaný substrát. Je možné nechat kokosový ořech vyklíčit v igelitovém pytli naplněném vodou. Rovněž je nutné ořech udržovat v teple a po vyklíčení ho zasadit do substrátu.
Na závěr je třeba zdůraznit, že pěstování kokosové palmy je velmi náročné hlavně v bytových podmínkách. A ve většině případů končí uhynutím rostliny. Jak bylo zmíněno v úvodu článku, podmínky pěstování je třeba přiblížit podmínkám které má palma v tropickém prostředí, tj. dostatek světla, teplo, zvýšená vlhkost vzduchu … Při pěstování na toto všechno musíme myslet až pak se můžeme těšit z krásné kokosové palmy v našem příbytku.

Mám zájem o kokosové produkty
Zdroj obrázku: Freeimages.com

Sdílejte článek, budeme rádi:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *