Máme pro vás super produkty z kokosu pro zdraví i krásu.


PROHLÉDNOUT!

Kokosový cukr – super alternativa pro slazení

Kokosový cukr – super alternativa pro slazení 4.00/5 (80.00%) 6 votes

kokosovy-cukrO tom, že nám bílý cukr způsobuje různé nemoci (od cukrovky, přes rakovinu, nadváhu až po mnoho dalších) již není žádných pochyb. Co však dělat, pokud vaše chuťové buňky bez sladkého nedokážou žít? Přečtěte si náš velký článek o jedné z nejrozumnějších alternativ slazení o cukru z kokosových květů. Vyrábí se organickým způsobem, má nízký glykemický index a co je skvelé, má i úžasnou chuť. Jaké jsou jeho další benefity, jak ho používat, jak poznat kvalitní cukr? Čtěte dále.

Alternativ za klasický cukr je mnoho

Na trhu je mnoho alternativ za bílý cukr. Hnědý cukr, melasa, javorový sirup, sirup z agáve, med, stévie a dokonce i cukr z kokosových květů. Čím tedy sladit, pokud člověk miluje sladké a chce pro své tělo jen to nejlepší?

Všechna vyjmenované sladidla mají určitě své pro a proti. Chuť jako taková je subjektivní věc každého člověka a těžko se dá aplikovat pro všechny. My se netroufneme doporučovat jen jedno. V zásadě platí, že bychom se měli snažit vyhledávat takové zdroje „sladkosti“, které jsou co nejvíce přirozené (ovoce, hlavně datle a mango) nebo jsou vyrobeny co nejvíce jednoduše / přirozeně a jsou pro nás co možná nejprospěšnější (z pohledu obsažených živin nebo dalších atributů). A zde nejlépe vychází kokosový cukr. Nicméně dát si můžete bez obav i med, který pokud je fakt kvalitní, tak je to pamlsek.

Kokosový cukr je opravdu super

Zaměřme se na zmíněný cukr z kokosových květů. Odkud se u nás vzal?

Kde se vzal, tu se vzal – lodí ho přivezli :-). Neumíme říct, kdo ho přinesl jako první, ale kokosový cukr se v ČR začal, podle našich vědomostí a pamětí, objevovat kolem roku 2010 (v US kolem 2007). Popularitu získával hlavně z pohledu využitelnosti pro diabetiky a následně jako vliv trhu začal určovat trendy v oblasti zdravějšího slazení. A kokosový cukr má v této oblasti své opodstatněné místo.

Významně tomu určitě napomáhá i trend posledních let v oblasti zdravé stravy jako takové – celkově se lidé začínají více zajímat o sebe, zdraví, výkonnost, zda neefektivnost dané potravy atd. Ve více oblastech života se dějí významné změny, nastupují nové trendy (strava, bydlení, způsob života, hodnoty atd.).

Proč už kokosový cukr nepoužíváme dávno?

Doba za posledních cca 15-20 let přála jiným trendům v oblasti stravování – v 90-tých letech (když to vezmeme teritoriální z pohledu ČR), tak lidé toužili po všem novém (což bylo do té doby i nedostupné, či zakázané). Na trh se dostávali velké obchodní řetězce, s příchodem kterých se zaplavil trh všem možným, co tzv. „Západ“ nabízel (samozřejmě v patřičné „východo-evropské kvalitativní třídě :-)). No a pokud si dobře pamatujeme nehledělo se moc na zdravotní prospěšnost.

Přišly fastfoody (první bagetárny, pizzy, hamburgery …), lidé chtěli vše toto plus nízkou cenu. Vyhovělo se jim, nějakou dobu to fungovalo, ale za poslední roky vidno, že už to nastupující nové generaci není až tak po chuti a stejně se k jinému pohledu na stravování přiklánějí i starší lidé.

Lidé začínají inklinovat k tzv. „Anti-hypermarketovosti“ a také nastupuje významný trend nakupování potravin přes internet, kde se bourají vize ztráty času v přeplněných obchodech, čekání v dlouhých řadách, nákupu i toho, co jsme vlastně nechtěli a podobně. No a toto je právě doba, která přeje takovým „specialitkám“ jako je kokosový cukr, kokosový olej, kokosová voda, kokosová mouka a spoustě jiných potravinových alternativ k tomu, co bylo doposud běžné / konvenční. V této době lidé otevřenější příjmu různých informací o nových produktech. Neboť chtějí vědět víc, chtějí ochutnat nové, chtějí se přesvědčit, že se dá stravovat i jinak. I kvůli tomuto se domníváme, že je naprosto v pořádku, že tento produkt přišel na trh až v tuto dobu.

Jaký je rozdíl ve výrobě bílého cukru a výrobě cukru z kokosových květů?

Klíčovým rozdílem je hlavně fakt, že kokosový cukr se nevyrábí rafinací, ale prakticky 2-krokovým procesem. Dalším příjemným faktem je i to, že je obrovský rozdíl v tzv. „uhlíkové stopě“, která je zanechaná při výrobě „rafiňáku“ a „nerafiňáku“. Tedy jakou měrou působí vyrobené 1kg cukru na životní prostředí (fabriky, stroje, komíny, nafta atd.). Nemluvě o tom, že rafinace je vlastně chemický proces. Bílý cukr je tedy prakticky syntetický produkt.

Jaké jsou hlavní benefity cukru z kokosových květů?

Mezi hlavní benefity kokosového cukru patří jeho nízký glykemický index (35) a výrazné vyšší obsah různých cenných látek oproti jiným sladidlům.

Zajímavé otázky ohledně kokosového cukru

Kde je ho nejlépe využívat? Do koláčů, kávy, nebo i na přislazení snídaňové kaše? Nebo je lepší nepoužívat pouze jeden druh sladidla, ale používat např. i med, nebo javorový sirup?

Zjednodušeně řečeno – všude tam, kde jste zvyklí sladit. Kokosový cukr je třeba chápat jako přírodní alternativu náhradních sladidel, která se vyrábí mnohem šetrnějším způsobem. Výhodou také je jeho nízký glykemický index (35), čili je vhodný i pro diabetiky. Nicméně netřeba to s ním přehánět. Obecně lidem například imponuje jeho vyšší míra sladivosti, díky čemuž stačí na docílení určité sladkosti pokrmu přidat ho mnohem méně než běžného sladidla. Dle našeho pohledu by lidé měli začít měnit zvyky současného status quo v oblasti slazení potravin – naučit se využívat organické zdroje sladké chuti a ne cpát „za lžičku“ do všeho od nápojů po hlavních chod.

Jak chutná kávička s takovým cukrem? Je chuť identická oproti bílému, resp. hnědému cukru?

Lidé, kteří si ho přidávají do nápojů, jsou většinou okouzleni z této chuti, protože je to něco jiného. Jeho zajímavá chuť se přenáší i do zmíněné kávy (příp. čaje).

Cukr z kokosových květů má nízký glykemický index. Co to znamená pro naše tělo?

Potraviny se dělí, z pohledu glykemického indexu do tří skupin:

  • Nízký GI (méně než 55)
  • Střední GI (56 – 69)
  • Vysoký GI (více než 70)

Jde v podstatě o určení – jak rychle se cukr z dané potraviny vstřebává v těle. Čím rychleji, tím hůře, protože tehdy se zvýší hladiny glukózy velmi rychle (současně s tím i inzulín) a následně velmi brzy se dostavuje pocit hladu, což nás nutí opět jíst. No a pokud nespotřebujeme rychle dodanou glukózu, tak je nepotřebná, nezpracuje se a uloží se ve formě tuku v těle. Když máme potravinu s nízkým glykemickým indexem, tak to má opačný efekt a energie se uvolňuje postupně, čili máme delší pocit sytosti.

Co se týče počtu kalorií? Jak je na tom kokosový cukr oproti jiným druhům cukrů?

V počtu kalorií nejsou až tak velké rozdíly – přeci jen jde o sacharidy. Kdyby měl cukr velmi nízký obsah kalorií, tak bychom ho museli konzumovat až-až, což však není cílem …

Jak ho nahrazovat za klasický cukr, resp. hnědý? Ve stejném poměru, nebo v jiném? Je sladší, nebo právě naopak oproti jiným druhům cukru?

Naše doporučení je cca 1:3 oproti běžným cukrům (třtině a bílému „rafiňáku“). Kokosový cukr má totiž takovou originální karamelickou chuť, kterou při jiných cukrech neucítíte, čímž se znásobuje jeho „sladkost“.

Jak poznat kvalitní cukr z kokosových květů? Liší se jednotlivé značky v kvalitě?

Toto je velmi dobrá otázka a určitě je třeba zmínit jeden z nejrozšířenějších „spekulantských tahů“ některých obchodníků, kteří míchají kokosový cukr s palmovým (příp. běžným třtinovým). Kokosový cukr a palmový cukr jsou totiž dva různé cukry. Zatímco kokosový cukr se získává z mízy květů „kokosové palmy“, tak palmový se získává buď z palmy „Palmyra“ nebo např. i z „datlové palmy“. Chuťově, texturou a podle mě i kvalitou jsou sice odlišné, ale laik to vůbec nemusí rozpoznat a takovým postupem je zákazník vědomě zaváděn – takže pozor na to.
Proto je jistější nakupovat kokosový cukr u zaběhnutých a osvědčených značek. No, ale zpět ke jeho kvalitě jako takové – hlavním viditelným atributem kvality kokosového cukru je jeho barva. Nejkvalitnější kokosový cukr by měl mít barvu mezi tmavě žlutou až světle hnědou. Čím je tmavší, tak to podle všeho značí jeho přepalování buď při evaporovaní nebo při sušení, což mu ubírá na kvalitě (to jako kdyby jste si dělali topinku a nechali ji shořet).

Pak se kvalita může lišit i od různých „pěstitelských atributů“, jako např .:

  • Počasí při „sklizni“ (suché vs. mokré období),
  • Úrodnost palmy,
  • Věk a druh palmy,
  • Zkušenosti farmářů s výrobou kokosového cukru,

Proč je cenově dražší oproti hnědým cukrům?

Kromě toho, že je kokosový cukr v našich končinách relativně novinkou – čili nedováží se v takových velkých množstvích jako jiné cukry, je hlavním důvodem vyšší ceny již jeho samotná výroba. I když jde o (trošku nadneseně řečeno) jednoduchý proces zpracování, vyžaduje si úplnou lidskou práci, nemluvě o tom, že na získání kokosové mízy z kokosových květů je třeba disponovat rozsáhlými plantážemi kokosových palem, které se pěstují přímo kvůli výrobě kokosového cukru nebo nektaru.

Jedním z důvodů vyšší ceny může být momentálně i jeho nastupující a výrazný progres, což si uvědomují i ​​farmáři (resp. tamní sdružení plantáží). Nachází se zde několik „proměnných“, které se jako celek podílejí na vyšší ceně, ale vytvářejí nám produkt, který je čistě organický (pokud tedy nejde o nějaké „napodobenin“ podřadné značky).

Jednotková cena (v tomto případě 1kg kokosového cukru) nekoresponduje s délkou a možnostmi využití tohoto cukru oproti těm konvenčním. Kokosový cukr díky jeho výrazně sladké karamelové chuti netřeba používat v takové míře jako běžný cukr a může vám nahradit kopu jiných sladkých potravin, díky čemuž nemusíte utrácet peníze na ně. Nemluvě o jeho výživovém bonusu pro organismus a jeho využitelnosti i pro diabetiky.

Je jistě vhodné říci, že i přesto, že cukr z kokosových květů je zdravější variant cukru, netřeba to s ním přehánět, je to tak?

Samozřejmě, že to není třeba s ním přehánět – všeho moc škodí. Každá jedna potravina v sobě ukrývá nějaký výživový mix, který je jen částí mozaiky ke zdravé stravě a třeba k tomu přistupovat zodpovědně. Například 1kg kokosového cukru vydrží několik měsíců, když ho používáte rozumně a výjimečně.

TIP: Pěkný článek o kokosovém cukru na Rehabilitace.info.

Mám zájem o kokosové produkty
Zdroj obrázku: Freeimages.com

Sdílejte článek, budeme rádi:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *