Máme pro vás super produkty z kokosu pro zdraví i krásu.


PROHLÉDNOUT!

Mladé kokosové ořechy – znáte je?

Mladé kokosové ořechy – znáte je? 4.33/5 (86.67%) 3 votes

mlady-kokosMladý kokosový ořech je „ranní“ verze kokosu, který běžně znáte z obchodů. Je třeba si uvědomit však, že „to hnědé a chlupaté“, co si kupujete jako kokos je vlastně jen jeho skořápka s kousky zbývající kůry. Mají zcela odlišné nutriční hodnoty a způsoby využití a obě verze jsou jedinečné a získávají se z nich jiné produkty. Před oloupáním do daného tvaru měl na sobě hnědý zralý kokos kůru i když už seschlou, ale byla tam – jak můžete vidět na obrázku u článku.

O mladých kokosech

Kokosový ořech (latinsky: Cocos nucifera) je plodem kokosové palmy a získává se z něj velký počet různých produktů, jako např.: kokosová voda, kokosový olej, kokosové mléko, kokosové víno, sušený kokos, kokosová mouka, kokosový ocet, kokosový krém, kokosové máslo, kokosové misky, kokosové hrnky, kokosové brikety, různé kokosové dekorace, kokosová vlákna, kokosové lana a mnoho jiného.

Můžete si prohlédnout odstraňování kokosové kůry strojem nebo trochu extrémní odstraňování kokosové kúry od mistra „železné zuby“ :) Obě videa najdete na konci článku. Mladé kokosy v rámci své definice představují časový interval doby zrání cca 5-8 měsíců a v této fázi mají sytě zelenou barvu (resp. oranžovou, bledě-červenou nebo do žluta – podle odrůdy). Pěstují se napříč rovníkovou oblastí a mezi hlavní oblasti výskytu patří – Jižní Amerika, Afrika, Indie, Srí Lanka, Jižní Asie a Pacifická oblast (Pacifik).

Uvnitř mladého kokosového ořechu se nachází chutnučká kokosová voda (podle odrůdy od 200-1000ml), která doslova vyplňuje celý objem vnitřní skořápky kokosu. Zhruba v úvodní fázi 5-8 měsíční periody zrání začíná postupně vytvářet i všem dobře známá kokosová dužina (vědecký název endosperm), která má v mladém kokosu konzistenci jako želé – je měkká, lehce zoškrabateľná a stravitelná, velmi výživná a prakticky úplně bez tuku. Čím je mladý kokos starší, tak tím hrubší a tvrdší dužina v něm je a tím pádem je tam i méně vody. Nutriční hodnoty se mění během zrání.

Zjednodušeně by se dalo říci, že kokosová voda se odpařuje a dužina se rozšiřuje ve skořápce (v naprosté dospělosti je kokosová dužina hrubá a tvrdá, takovou jako běžně znáte z obchodů v hnědých dospělých kokosech).

Při koupi mladých kokosů můžete zcela běžně narazit na kousky, které mají dužninu, ale také na takové, které ji ještě nemají. Čili ty, co ji nemají jsou o něco mladší, ale jsou zcela vhodné ke konzumaci. Takže buďte bez obav, pokud narazíte na takový kousek.
U kokosů je to taková „kokosová loterie“. Stejně je to i s velikostí – ne každý je stejně velký, ale nemusíte se obávat, že pokud se k vám dostane malý jedinec, že ​​je tam málo kokosové vody. Velikost tam moc roli nehraje. Pili jsme již množství kusů, které byly o poznání menší a měli např. 400ml kokosové vody (což je běžný průměr).

800px-Coco_de_merObjem kokosové vody uvnitř ořechu závisí na odrůdě i místě původu, na podnebí kde kokos roste a na dalších faktorech. Samozřejmě existují ve světě „rekordmani“ – za zmínku stojí určitě speciální kokosový druh, který roste jen na Seychellách a nazývá se Coco de Mer (česky Mořský kokos) a vypadá jako kdyby v něm spojeny dva kokosy (viz. obrázek). Největší zaznamenaný plod tohoto druhu vážil až 42kg, takže tímto dostat po hlavě by nechtěl asi nikdo z nás :).

Cenné kokosy

Kokosy jako takové a kokosové palmy patří bez debaty mezi to nejcennější, co se v tropické oblasti vyskytuje. Mnohými tamními obyvateli je kokosová palma označována jako „strom života“, neboť milionům lidí zajišťuje obživu a přístřeší a jsou doslova existenčně závislí na pěstování kokosových palem a výrobě produktů z ní.

Na dovolených v exotických zemích jste se možná setkali s prodavači mladých kokosů na ulicích nebo plážích, kteří vám mačetou také posekejte kokos, vloží brčko a vualáá, může se pít :). No a přesně týmž „mačetovým stylem“ si můžete mladé kokosy dopřát i v našich končinách.

Z kokosové vody si můžete namíchat naprosto jedinečné míchané nápoje a smoothies s různým čerstvým ovocem, dužniny nebo i zeleninou. Rovněž je možné přidat alkohol (asi nejlépe kokosová voda chutná s karibským rumem), ale můžete si vytvořit samozřejmě i nespočet různých vlastních nápojů s jinými druhy alka / nealka. Nedoporučujeme však míchat kokosovou vodu se sirupy, džusy nebo dochucovadly, protože je to velmi cenná tekutina a kazit ji něčím umělým by byl hřích.

Kokosová voda má množství prospěšných zdravotních účinků, které z ní vytvářejí jedinečný nápoj, vhodný opravdu pro každého. Díky svým skvělým izotonickým účinkům se „všemi deseti“ doporučuje (kromě jiných) i sportovcům a lidem s vyšší fyzickou aktivitou. Vysoký obsah draslíku výborně rehydratuje tělo a její anti-virální a anti-bakteriální účinky jsou pozitivem pro každý jeden organismus. Nemluvě o její skvělé chuti (tedy alespoň podle nás a milionů dalších „kokosových labužníků“).

Pokud se i vy chcete zařadit mezi množství vychutnávačů mladých kokosů, tak si je můžete objednat přímo domů nebo do práce po celém Česku.

Mám zájem o kokosové produkty

VIDEO: Odstranění kokosoé kúry strojem

VIDEO: Odstranění kokosové kúra zubama

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Sdílejte článek, budeme rádi:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *