Máme pro vás super produkty z kokosu pro zdraví i krásu.


PROHLÉDNOUT!

Typy a druhy kokosového oleje

Typy a druhy kokosového oleje 4.67/5 (93.33%) 3 votes

vyroba-kokosovehoJaké jsou typy a druhy kokosového oleje? V závislosti na způsobu výroby rozlišujeme čtyři typy kokosového oleje:

  • rafinovaný kokosový olej (označovaný jako RBD)
  • frakcionovaný kokosový olej
  • hydrogenovaný kokosový olej
  • panenský kokosový olej

Rafinovaný kokosový olej

Rafinovaný kokosový olej se získává ze sušených jader kokosový ořechů. Zkratka RBD pochází z anglických výrazů refined – rafinovaný, bleached – bělený a deodorized – parfémovaný. Na rozdíl od panenského kokosového oleje, RBD olej nemá chuť ani vůni kokosů a je používán hlavně pro průmyslové účely nebo jako součást kosmetických produktů, ne však na vaření.

Frakcionovaný kokosový olej

Dalším typem je frakcionovaný kokosový olej, který se vyrábí frakcionací. Tento proces zachovává pouze nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, po odstranění mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Frakcionovaný kokosový olej, využívaný hlavně pro průmyslové a lékařské účely, je jen zlomkem, tedy frakcí skutečného oleje.

Hydrogenovaný kokosový olej

Hydrogenace je proces, během kterého je olej vystavován velkému tlaku. Dochází tak k produkování vodíkových bublin. Hydrogenovaný kokosový olej vyrobený tímto způsobem vydrží déle, ale může obsahovat zdraví škodlivé tuky.

Panenský kokosový olej

Nejzdravějším ze všech typů je panenský kokosový olej, který se vyrábí přírodními způsoby bez použití jakýchkoli chemikálií. Je vhodný na vaření, tak i na masáže. Extra panenský kokosový olej se prodává dokonce i v obchodech. Je však otázkou, zda se jedná skutečně o extra panenský kokosový olej nebo zda olej v supermarketech má s extra panenským společné jen pojmenování.

Mimochodem panenský kokosový olej je super pro zdraví.

Víme tedy, že na výrobu frakcionačního a rafinovaného kokosového oleje se používají stroje. Připravit je doma tedy není možné. Zbývá tedy nejlepší – panenský kokosový olej. I když se ve světě také vyrábí za pomoci strojů, lze jej vyrobit i doma. Podívejte se na článek jak se vyrábí kokosový olej.

Mám zájem o kokosový olej
Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Sdílejte článek, budeme rádi:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *