Máme pro vás super produkty z kokosu pro zdraví i krásu.


PROHLÉDNOUT!

Kokosová voda – velmi prospěšná tekutina

Kokosová voda – velmi prospěšná tekutina 4.00/5 (80.00%) 4 votes

kokosova-vodaCo říci o kokosové vodě? Začneme tedy asi tím, že patří mezi jednu z nejprospěšnějších tekutin jakou je možno pít, je 100% čistá a přírodní, a o chuti ani nemluvíme. Denně si kokosovou vodu dopřeje několik desítek milionů lidí po celém světě.

Jakto, že je v kokosu voda?

Nachází se přirozeně v kokosovém ořechu (i mladém i dospělém – jen s jinými nutričními hodnotami a v odlišném objemu). Do kokosového ořechu se dostává důmyslnou přirozenou cestou – palma přes kořeny čerpá vodu, následně prochází ohromným filtračním systémem kokosové palmy (v případě vysokých palem může mít tento filtrační systém až 30m) a vyraší v květech kokosové palmy, kde se rodí malé „kokosíky“. Ty během vývinu rostou do velikosti a plní se touto skvělou tekutinou.

Když uběhne přes 5 měsíců od zrodu, tak plod přechází do fáze zrání, v níž se může začít pomalu sklízet a konzumovat z něj kokosová voda a kokosová dužina. Každý kokos může být plus / minus odlišné velikosti a tím pádem mít i trochu odlišný objem kokosové vody. Množství kokosové dužiny závisí na jeho věku, čili ve zcela mladých kokosech dužina ještě nemusí být vyvinuta dostatečně nebo vůbec – i takové mladé kokosy se mohou sklízet a konzumovat. V některých jedincích však po utržení ještě dužina dozrát trochu může.

Chuť kokosové vody může být také různá kus od kusu. V zásadě platí, že čím je kokos starší (v rámci 5-8 měsíční periody), tak je kokosová voda sladší, ale neplatí to ovšem ve 100% případů. Nám velmi imponuje přesně tato „neuniformovanosť“ mladých kokosů, že kus od kusu může být jiný a taková ve skutečnosti příroda je – ne stejná, ne souměrná, ale absolutně různorodá.

Dovolím si citovat známou frázi Forresta Gumpa: „Život je jako bonboniéra – nikdy nevíš, co ochutnáš“ a parafrázovat tento citát na: „Život je jako kokosový ořech – nikdy nevíš, jaký uvnitř bude“.

kokosová voda NENÍ kokosové mléko!

Kokosová voda již tisíce let plní jednu z klíčových rolí v ayurvédské medicíně a ve velké části světa je přezdívaná „vodou života“. Má rozsáhlé zdravotní účinky.

Důležitá informace pro mnoho lidí je, že kokosová voda a kokosové mléko jsou dvě odlišné látky / produkty. Zatímco kokosová voda se přirozeně nachází v kokosovém ořechu a vyplňuje celou jeho skořápku (v mladém kokosu), tak kokosové mléko se získává zpracováním dužiny z dospělého kokosového ořechu – tím pádem mají tyto dvě tekutiny zcela odlišné nutriční hodnoty a využití. Kokosovou vodu např. vůbec nedoporučujeme přidávat do jídel, které se tepelně ohřívají, protože se vlivem teploty zničí všechny důležité látky, díky kterým je kokosová voda taková unikátní. Nejvhodnější je jen na klasické pití nebo k výrobě nápojů a smoothies.

Mladý kokos může obsahovat od 100ml-1000ml kokosové vody (některé i více) – záleží na odrůdě. Rovněž různé odrůdy mají vliv na chuť kokosové vody.

Kokosová voda je bohatá na elektrolyty jako je draslík a sodík az dalších minerálů mě významné zastoupení vápník a hořčík. Jelikož je kokosová voda přirozeně izotonická, tak je výbornou náhradou za „umělé iontové nápoje“, ale s velmi výrazným benefitem – je 100% přírodní. V Západní Evropě, v USA av Asii je kokosová voda zcela běžným nápojem pro sportovce, lidi s vyšší fyzickou aktivitou, ale hlavně pro všechny, kteří chtějí pít něco, co jim nebude škodit a skvěle chutná. Pijí ji už maličké děti, dospělý i starší lidé – pro každého má kokosová voda různý význam. Kokosová voda neobsahuje prakticky žádný tuk a má nulový cholesterol.

Mám zájem o kokosové produkty
Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Sdílejte článek, budeme rádi:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *